2018-12-03 Hírek - pénzügy

Sajtóközlemény – AgIT-FIEK

Agrárinformatikai Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ létrehozása

Az Asseco Central Europe Magyarország Zrt. a Gödöllői Egyetemmel, az Axiál Javító Kereskedelmi és Szolgáltató Kft-vel, az ENERGOTEST Kft-vel és az SKC-Consulting Kft-vel konzorciumban 1,48 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert az „AgIT Agrárinformatikai Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ létrehozása” című projekt megvalósítására a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból.

A 2017 januárjában induló, 4 éves futamidejű projekt keretében hosszú távú és fenntartható ipari-felsőoktatási együttműködés valósul meg.

Az AgIT-FIEK létrehozásának elsődleges célja az agrárium egyes ágazataiban jelenlévő technológiák és munkafolyamatok fejlesztéséhez IT támogatás biztosítása, átfogó szakmai kompetenciaközpont kialakítása. A FIEK elsősorban a növénytermesztési eljárások és az alkalmazott gépesítési technológiák informatikai kiszolgálásának átfogó megoldásához, az egyes – jelenleg szigetszerűen alkalmazott – IT applikációk integrálásához, a meglévő kommunikációs platformok (pl. ISOBUS) validálásához és újszerű adaptációjához járulhat hozzá. A „digitális termesztéstechnológia” létrehozásának hardver és szoftver alapú támogatása mellett a kutatási program fókuszában olyan piaci igényeken alapuló IT termékfejlesztés is megvalósul, amely a korszerű adatfeldolgozási és gépi tanulási módszerek és modellek alkalmazásával valósít meg automatizálható folyamatelemeket. További feladatként a technológiai folyamatok során fontos működési paraméterek j típusú gyűjtése és „bigdata” rendszerű feldolgozása fogalmazható meg. A program négyéves fejlesztési periódusban a hazai legnagyobb agrárorientációjú felsőoktatási intézmény, az egyik legjelentősebb mezőgazdasági rendszerintegrátor és vezető informatikai rendszertechnológia, járműtechnikai vállalatok együttműködésében valósul meg.

Projektazonosító: FIEK_16-1-2016-0008

Megvalósítási időszak: 2017.01.01 – 2022.12.31

Támogatás összege: 1 482 127 690 Ft

Kedvezményezettek neve:

  • Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
  • SKC-Consulting Korlátolt Felelősségű Társaság
  • Axiál Javító, Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság
  • Asseco Central Europe Magyarország Zrt.
  • Energotest Diagnosztikai és Automatizálási Korlátolt Felelősségű Társaság

Támogató: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal

Az AgIT FIEK konzorciumi formában működik. Vezetője a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (jogelődje a Szent István Egyetem), amely mezőgazdaság tudományi, kertészmérnöki, élelmiszeripari, gépészmérnöki és mérnökinformatikai képzési iránnyal és kutatási gyakorlattal egyaránt rendelkezik.

A konzorciumi tagok együttműködése négy kutatási területen valósul meg:
  1. . Fedélzeti informatika. A kutatócsoport az ISO 11783 (ISOBUS) kommunikációs szabvány alapú erőgép, munkagép és szenzorfejlesztéseket végez. Az erőgépek fedélzeti informatikai rendszerét az ENERGOTEST, a munkagép és szenzorfejlesztéseket a MATE, a virtuális erőgép – munkagép szimulátor kifejlesztését az SKC végzi.
  2. . Digitális Termelési Rendszer (DPS). Döntéstámogató rendszer, melynek rendszerleírását, a termőhely és növénykultúra alapú modellezését a MATE, a talaj-növény tápanyag hasznosítási támogató szoftver elkészítését az ASSECO végzi el. A terepi vizsgálatok elvégzését és a precíziós gazdálkodást segítő szakértői tevékenységet az AXIÁL támogatja.
  3. . Big Data. Óriás adathalmazok kezelése minden konzorciumi tag esetében felmerül. A big-data típusú adatfeldolgozás lehetővé teszi a mezőgazdaságban keletkező nagymennyiségű adathalmaz reprezentációját, mintázatok, összefüggések keresését, és ez alapján új típusú döntéshozatali mechanizmusok kialakítását.

4. FIEK infrastruktúrafejlesztés: Agrárinformatikai Központ létesítése Gödöllőn.

Termékeink/szolgáltatásaink
  • ISO 11783 szabvány megfelelőség vizsgálat (ISOBUS konformitás teszt) végzése;
  • ISO 11783 kommunikációs problémák elemzése;
  • Hiperspektrális távérzékelés, alkalmazott dróntechnológia;
  • Mobil (felhő, internet, telefon) adat továbbító-elemző rendszerek fejlesztése;
  • Fedélzeti informatikai rendszerek fejlesztése (Task-menedzser fejlesztés, RetroFit rendszerek telepítése, szenzortechnika);
  • Táv-elérésű eszközök fejlesztése (távirányítás, automatizálás);
  • Géptervezés, szimulációs modellek és döntéstámogató rendszerek fejlesztése;
  • Digitális Termelési Rendszer;
  • BigData adatfeldolgozás.

Érdeklik szolgáltatásaink?Lépjen velünk kapcsolatba!

<